BIO. MUSIKDRAMA. USA, 2026. Regi: Antoine Fuqua. Med: Jaafar Jackson, Colman Domingo, Nia Long, Miles Teller, Laura Harrier, Kat Graham. Åldersgräns: 11 år. Längd: 2.07.

Leaving Neverland, Leaving Neverland 2
STRÖMMADE DOKUMENTÄRER. USA/Storbritannien, 2019/2025. Regi: Dan Reed. Med: Wade Robson, James Safechuck. Längd: 3.56/o.53. SVT Play.

The Michael Jackson story
STRÖMMAD DOKUMENTÄR I TRE AVSNITT. Storbritannien, 2026. Regi: Sophie Fuller. Med: LaToya Jackson, Dionne Warwick, Brian Oxman, Bill Whitfield. Längd: 0.55/avsnitt. STV Play.

Michael är ett beställningsjobb från förvaltarna av Michael Jacksons dödsbo och Sony Music som båda vill fortsätta kapitalisera på hans varumärke. Nyheten om produktionen briserade 2023, några år efter premiären 2019 på den uppmärksammade dokumentären Leaving Neverland. Just som stjärnans namn återfått sin glans med Broadwaysuccén MJ the Musical (2021) och Cirque du Soleil-showerna till hans musik hotade det att åter falna efter anklagelser om pedofili från två av hans tidigare förpubertala ”lekkamrater” Wade Robson och James Safechuck. (En rättegång i målet är planerad att börja i november i år.)
Rykten har florerat om en kaotisk inspelning som ledde till att premiären sköts fram från 2025 till i år för en omredigering av materialet. Nya scener har spelats in, och planen på att dela upp filmen i två ser nu ut att ha bantats ned till en kronologiskt berättad historia som slutar i Jacksons första soloturné för att saluföra albumet Bad. Man undviker noga att ge sig ut i minfältet av skandaler från åren därefter.

Filmen är proffsigt polerad men konstnärligt slätstruken, förutsägbar och tillrättalagd för den som vill behålla idolbilden av ett änglalikt men plågat geni. Redan vid födseln känner hans mamma Katherine (Nia Long) att han är ”special”, och vi ska förstå att Michael är förutbestämd att bli popmusikens Messias. Pappa Joseph (Colman Domingo) ser i stället en investering och dresserar Michael likt ett cirkusdjur med sitt läderbälte innan räddningen kommer i form av branschadvokaten John Branca (Miles Teller).
Borta är familjen Jacksons engagemang i Jehovas vittnen tills brytningen då sekten bannlyste musikvideon Thriller som ”demonologi”. Borta är lillasyster Janet, sannolikt för att hon i likhet med Michaels dotter Paris tagit avstånd från filmprojektet. Fram i rampljuset kliver i stället storasystern och filmens medproducent LaToya (Jessica Sula) som hans bästa kompis. Och för att stärka genikulten framställs Jackson som uppfinnaren av moonwalk trots att dansstegen gått i arv från ragtime-eran via artister som Cab Calloway och James Brown.

Filmens supernova i mörkret är nioårige Juliano Krue Valdi i rollen som Michael Jackson under de tidiga åren med The Jackson 5. Han har en närvaro och utstrålning som känns ända in i märgen vare sig han hukar i skräck för sin far eller lyckligt kärleksbadar i publikens hyllningar. Den vuxne Michael Jackson, spelad av brorsonen Jaafar, lämnar mig däremot kall. Han är ett hopplöst fall av karismabrist och ser mest ut som ett misslyckat AI-substitut – lik men ändå inte.
Under hela filmen gnager frågan om varför vi ska se en kopia på originalet i rekonstruerade konsertscener. Varför inte restaurera och mixa om ett potpurri på den verklige Michael Jacksons scenframträdanden? Att man kan göra under med arkivmaterial visade restaureringen av Ahmir ”Questlove” Thompsons SUMMER OF SOUL, byggd på inspelningar med videoteknik från 1969 och visad på Disney+.

Michael är ett översockrat och krasst försök att putsa upp en skandalfläckad pengamaskin, ryggradslöst signerad av två namn som både kan och borde veta bättre: regissören Antoine Fuqua (TRAINING DAY, EQUALIZER-trilogin) och manusförfattaren John Logan (Gladiator, Aviator, SKYFALL). Den som vill få en nyanserad bild av en man som både var en stor artist men kanske även en sexualförbrytare rekommenderar jag därför att även se Dan Reeds Leaving Neverland 1 & 2 samt den nyproducerade BBC-dokumentärserien The Michael Jackson Story, som täcker stjärnans hela karriär och även efterspelet till hans död (samtliga på SVT Play).
© Michael Tapper, 2026. Sydsvenska Dagbladet och Helsingborgs Dagblad 2026-04-22.
